Zadbaj o swoje oczy!

Według Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie co najmniej 2,2 miliarda ludzi ma zaburzenia widzenia. W Polsce blisko połowa osób w wieku 16-54 lat nie widzi poprawnie.

Choroby narządu wzroku powodujące zaburzenia lub utratę wzroku zaliczane są do chorób cywilizacyjnych. Czynnikami wpływającymi na powstawanie problemów ze wzrokiem są: nieprawidłowa dieta, stres, brak aktywności fizycznej, długa praca przy komputerze oraz sztuczne oświetlenie. Coraz częściej problem dotyczy osób młodych, którzy bagatelizują zagrożenie utraty wzroku i tak, na jaskrę cierpi około 800 tysięcy osób ale tylko 65 tysięcy jest pod opieką specjalistów 1 – bardzo często diagnoza jest stawiana w zbyt zaawansowanym stadium choroby – co przekłada się na rokowania.

 

Zachęcamy osoby w każdym wieku do naszej poradni okulistycznej na konsultacje lekarskie zanim będzie za późno na skuteczne podjęcie leczenia.

Badania oraz porady lekarskie są w naszej placówce realizowane bezpłatnie w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Aby skorzystać takiej wizyty niezbędne jest skierowanie wystawione przez lekarza przyjmującego w ramach NFZ.

 

Poniżej przedstawiamy kilka nawyków, które pozwolą na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób oczu:

  • Zdrowe żywienie. Wybieraj produkty bogate w luteinę odpowiedzialną za ochronę naczyń włosowatych siatkówki (jarmuż, szpinak, borówka amerykańska, natka pietruszki, brokuły, cukinia), kwasy omega-3 (łosoś, makrela i tuńczyk), cynk, karotenoidy i witaminy A, C i E.
  • Aktywność fizyczna. Uprawiaj regularnie, umiarkowaną aktywność fizyczną 150–300 minut tygodniowo.
  • Rezygnacja z używek. Rzuć palenie. Ogranicz alkohol.
  • Ochrona oczu przed urazami i szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Noś okulary ochronne oraz z filtrem UV.
  • Higiena pracy z komputerem. Dbaj o prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy, odpowiednią odległość od monitora (min. 70 cm). Zrób przerwę po 30 min. pracy i przeznacz ją na ćwiczenia oczu – pomrugaj, przenoś wzrok w dal; wietrz pomieszczenie, jeśli masz wysuszone oczy, nawilżaj je specjalnymi kroplami do oczu.
  • Higiena narządu wzroku. Myj twarz i oczy czystą wodą, nie pocieraj oczu brudnymi rękoma. Pamiętaj o higienie soczewek kontaktowych.
  • Regularne badania okulistyczne. Podstawowe badania okulistyczne trwają kilkanaście minut, są bezbolesne i bezpieczne. Należy o nich pamiętać od najmłodszych lat. Jeżeli dziecko mruży i pociera oczy, podchodzi zbyt blisko rzeczy, które chce zobaczyć lub trzyma zbyt blisko twarzy książkę, rysunek, często się potyka, skarży się na bóle głowy, oczu bądź w rodzinie występują choroby oczu, skonsultuj się z okulistą.

NFZ przygotował krótkie opracowanie tego tematu  w postaci  filmu – zachęcamy do zapoznania się z materiałem:

 

 

  1. Zródło: NFZ (https://www.nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/aktualnosci/sroda-z-profilaktyka-choroby-oczu,469.html)

Skontaktuj się:

Nasza infolinia:+48 12 291 45 00