Przypominamy! Uważaj na kleszcze!
Za oknami wiosna, słońce ciepło, natura budzi się do życia, więc i coraz częściej spędzamy wolny czas w lasach, łąkach czy też w ogrodzie. Jak co roku chcielibyśmy przypomnieć zwróceniu szczególnej uwagi na kleszcze.
Kleszcze żyją na terenie całego kraju, lubią siedliska względnie wilgotne oraz mocno porośnięte roślinnością. Najlepszym siedliskiem dla nich są lasy liściaste oraz mieszane, trawy krzewy, tereny podmokłe – brzegi jezior i rzek. Dużą ilość obserwuje się w parkach oraz działkach.
Te małe pajęczaki uwielbiają żerować od wiosny do późnej jesieni. Aktywność ich wzrasta wraz z temperaturą otoczenia. Najczęściej spotkać je możemy w ściółce, trawie, oraz niewysokich krzewach. Są wrażliwe na nasze i naszych zwierzaków ciepło, ruch oraz zapach potu.
W związku z powyższym apelujemy: Po powrocie z miejsc w których mogą występować kleszcze należy dokładnie obejrzeć całe ciało, zwrócić należy uwagę na na miejsca szczególnie narażone na żerowanie kleszczy w tym: skórę rąk, pachwiny, fałdy skórne, za uszami, na owłosionej skórze głowy oraz zgięciach stawów
Co należy zrobić aby zmniejszyć ryzyko wkłucia się kleszcza?
- Dobrze dopasowany strój, czapka, długie spodnie koszula z długim rękawem, zakryte buty
- Kolor stroju – na jasnym łatwiej zobaczyć kleszcza
- Stosowanie repelentów – produktów odstraszających kleszcze, aplikowanych na skórę lub odzież
- Jeżeli często udajemy się do lasu, na łąkę to warto rozważyć szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.
- W trakcie biwaków – dobrze jest upewnić się, że wokół namiotu trawa jest przycięta na krótko
Co robić po zauważeniu wkłutego kleszcza?
- Przygotuj plastikową pęsetę, wodę utlenioną lub alkohol 40% i więcej do odkażenia – zamiast pęsety można użyć gotowych wyrobów do usuwania kleszcza – nie zaleca się używania metalowych końcówek, bo mogą uszkodzić kleszcza zamiast go wyjąć.
- Należy chwycić kleszcza tuż przy skórze i zdecydowanym ruchem pociągnąć do góry
- Po wyjęciu, należy umyć i zdezynfekować ranę, ręce oraz narzędzia
- Należy obserwować miejsce ukłucia, w przypadku pojawienia się niepokojących objawów natychmiast należy skonsultować się z lekarzem POZ
Jeżeli nie potrafisz wyjąć kleszcza zgłoś się do lekarza lub punktu medycznego!
Dlaczego ukłucie przez kleszcza może być groźne?
- Często prowadzi do reakcji alergicznych w miejscu wkłucia
- Może doprowadzić do bardzo groźnych chorób zakaźnych:
- Boleriozy
- kleszczowego zapalenia mózgu
Bolerioza
Liczba zachorowań na boreliozę z roku na rok zdecydowanie rośnie. Pierwsze objawy chorobowe mogą pojawić się po około 10 – 14 dniach od ukłucia. Typowym objawem boreliozy są zmiany skórne w postaci pierścieniowatego rumienia wędrującego, który występuje u ok. 40 do 50% chorych. Typowy rumień ma średnicę przekraczającą 5 cm. Początkowo ma on kształt koła o średnicy 1 – 1,5 cm, które się powiększa, blednie od środka i zanika. Rumień nie zawsze jest widoczny. Czasami jest mylony ze śladem po ugryzieniu, otarciem lub uczuleniem. Jednak jeśli wiemy, że w tym miejscu ukuł nas kleszcz, wszelkie zmiany skórne powinny nas skłonić do szybkiej wizyty u lekarza. Na boreliozę nie ma szczepionki. Pamiętaj! Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem!
Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM)
Do zakażenia wirusem kleszczowego zapalenia mózgu dochodzi w ciągu kilku pierwszych minut wysysania krwi przez kleszcza.
Objawy występują po około 7 – 14 dniach od kontaktu z kleszczem. Mają charakter grypopodobny i trwają przez tydzień. Przebieg choroby może być ciężki, niekiedy może prowadzić do kalectwa, a nawet śmierci. Zdarza się jednak, że zakażenie przebiega bezobjawowo.
Pamiętaj! Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem!
Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu i jego następstwom są szczepienia ochronne. Można je rozpocząć w dowolnej porze roku, jednak najlepiej zrobić to zimą lub wiosną, aby po przyjęciu dwóch dawek szczepionki uodpornić się jeszcze przed sezonem.
W Polsce szczepienie przeciw KZM jest zalecane w kalendarzu szczepień ochronnych:
- dzieciom po ukończeniu pierwszego roku życia, młodzieży, dorosłym;
- osobom przebywającym na terenach, na których występuje zagrożenie występowania kleszczy (w tym zatrudnionym przy eksploatacji lasu);
- służbom mundurowym;
- rolnikom;
- młodzieży odbywającej praktyki na obszarach, gdzie mogą występować kleszcze;
- turystom i uczestnikom obozów i kolonii.