Zadbaj o swoje płuca i postaw na profilaktykę  !!

Sami możemy, a nawet powinniśmy zadbać o obniżenie ryzyka zachorowania na choroby układu oddechowego, w tym raka płuc.

Aby zminimalizować ryzyko zachorowania powinniśmy w miarę możliwości unikać szkodliwych czynników. Nie zawsze są to czynniki zależne od nas, ale są też takie na, które mamy bezpośredni wpływ i wynikają z naszego indywidualnego zachowania.

Przede wszystkim nie powinniśmy palić tytoniu oraz przebywać w  zadymionych pomieszczeniach. Powinniśmy prowadzić zdrowy tryb życia,  prawidłowo się odżywiać i dbać o swoją aktywność fizyczną.

W przypadku niepokojących objawów, takich jak: kaszel, duszność, nawracające infekcje płucne, chrypka nie zwlekaj i zgłoś się do swojego lekarza POZ, który w razie potrzeby skieruje Cię do lekarza specjalisty chorób płuc.

W naszym Centrum Medycznym działa Poradnia Chorób Płuc i w ramach podpisanej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia możesz bezpłatnie skonsultować się ze specjalistą. Pamiętaj, że do lekarza specjalisty chorób płuc wymagane jest skierowanie.

Dodatkowo dla osób szczególnie zagrożonych rakiem płuc został wdrożony Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej.

Szczegóły programu dostępne są pod adresem: https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/profilaktyka-raka-pluca

Więcej informacji o profilaktyce raka płuca znajdziesz pod adresem: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/profilaktyka-rak-pluca-sroda-z-profilaktyka-w-ow-nfz,553.html

Źródło: www.nfz.gov.pl

Skontaktuj się:

Nasza infolinia:+48 12 291 45 00